EKOEKSPERYMENTARIUM

Ekoeksperymentarium to projekt edukacyjny, który z perspektywy rodziny pokazuje, jak możemy wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany dla planety. W specjalnie zaprojektowanym mieszkaniu ilustrowanej rodziny możemy wspólnie uczyć się jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne, czy niezdrowe.

W przedpokoju poznajemy ilustrowaną rodzinę ekomieszkania i zobaczymy przedmioty i idee, które ułatwiają im wprowadzanie zmian do swojego życia i odkrywamy, dlaczego warto poruszać się komunikacją miejską. W salonie myślimy o oszczędzaniu zasobów, m.in. ciepła i prądu – proste działania, takie jak wymiana żarówek na oświetlenie ledowe, mogą pozytywnie odbić się na wysokości rachunku za energię. W sypialni sprawdzamy w praktyce zasadę “mniej znaczy więcej” – mniej przedmiotów, to więcej czasu dla rodziny i mniejsze zużycie zasobów planety. Sypialnia została obrazowo podzielona na dwie części – minimalistyczną i tę pełną nieużywanych ubrań i przedmiotów. W kuchni, uczestnicy mogą podzielić się swoimi sposobami na gotowanie w duchu Zero Waste, przemyśleć sprawę kupowania wody w plastikowych butelkach i sprawdzić swoja wiedzę na temat segregacji śmieci, co, jak się okazuje, wcale nie jest łatwe! W łazience próbujemy wykorzystać rozsądnie każdą kroplę wody i obrazowo zobaczymy, ile wody marnuje się podczas długiego prysznica. W strefie eksperymentów  można wypróbować własnoręcznie tworzenie ekologicznych zamienników środków używanych w domu: goście mogą samodzielnie spróbować wyczyścić plamę, albo zrobić ekologiczny klej, czy farbki spożywcze. 

W Ekoeksperymentarium nie zabrakło lubianej przez rodziny strefy relaksu, gdzie uczestnicy mogą odsapnąć i swobodnie się bawić.

Dotykaj i eksperymentuj – przestrzeń Ekoeksperymentarium zaprojektowana jest zgodnie z tą zasadą, a do zabawy i aktywnego uczestnictwa zapraszają gości animatorzy.  Ilustracje przygotowało Sarna Studio, aranżacją przestrzeni zajęła się pracownia bro.Kat a produkcją Agata Bisping przy pomocy Big Silver. 

Więcej o projekcie na stronie www.ekoeksperymentarium.pl oraz na fanpage’u i Instagramie

Prezentacje:

Katowice: 15.11-20.12.2018

Łódź Design Festival: 17.05-26.05.2019