EKOEKSPERYMENTARIUM

Ekoeksperymentarium to projekt edukacyjny, który z perspektywy rodziny pokazuje, jak możemy wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany dla planety. W specjalnie zaprojektowanym mieszkaniu ilustrowanej rodziny możemy wspólnie uczyć się jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne, czy niezdrowe.

W przedpokoju poznajemy ilustrowaną rodzinę ekomieszkania i zobaczymy przedmioty i idee, które ułatwiają im wprowadzanie zmian do swojego życia i odkrywamy, dlaczego warto poruszać się komunikacją miejską. W salonie myślimy o oszczędzaniu zasobów, m.in. ciepła i prądu – proste działania, takie jak wymiana żarówek na oświetlenie ledowe, mogą pozytywnie odbić się na wysokości rachunku za energię. W sypialni sprawdzamy w praktyce zasadę “mniej znaczy więcej” – mniej przedmiotów, to więcej czasu dla rodziny i mniejsze zużycie zasobów planety. Sypialnia została obrazowo podzielona na dwie części – minimalistyczną i tę pełną nieużywanych ubrań i przedmiotów. W kuchni, uczestnicy mogą podzielić się swoimi sposobami na gotowanie w duchu Zero Waste, przemyśleć sprawę kupowania wody w plastikowych butelkach i sprawdzić swoja wiedzę na temat segregacji śmieci, co, jak się okazuje, wcale nie jest łatwe! W łazience próbujemy wykorzystać rozsądnie każdą kroplę wody i obrazowo zobaczymy, ile wody marnuje się podczas długiego prysznica. W strefie eksperymentów  można wypróbować własnoręcznie tworzenie ekologicznych zamienników środków używanych w domu: goście mogą samodzielnie spróbować wyczyścić plamę, albo zrobić ekologiczny klej, czy farbki spożywcze. 

W Ekoeksperymentarium nie zabrakło lubianej przez rodziny strefy relaksu, gdzie uczestnicy mogą odsapnąć i swobodnie się bawić.

Dotykaj i eksperymentuj – przestrzeń Ekoeksperymentarium zaprojektowana jest zgodnie z tą zasadą, a do zabawy i aktywnego uczestnictwa zapraszają gości animatorzy.  Ilustracje przygotowało Sarna Studio, aranżacją przestrzeni zajęła się pracownia bro.Kat a produkcją Agata Bisping przy pomocy Big Silver. 

Więcej o projekcie na fanpage’u i Instagramie

Prezentacje:

Katowice: 15.11-20.12.2018

Łódź Design Festival: 17.05-26.05.2019

    

 

 

Przytul Polskę

“Przytul Polskę” to wystawa dla rodzin, która w przyjazny i radosny sposób podejmuje zagadnienia polskości, obywatelstwa czy wspólnoty, jaką tworzymy. Poprzez kreatywne działania i zadania uczestnicy zapraszani są do rozmowy o ważnych sprawach a wszyscy chętni mogą przytulać kolorowe poduchy w kształcie Polski o różnych twarzach.

Kuratorki wystawy, kolektyw Mamy Projekt w składzie: Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska podjęły próbę spojrzenia na Polskę z perspektywy rodziny “Polskość, kultura, język, postawa obywatelska – to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dziećmi, dlatego skupiamy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem. Wystawa nie daje odpowiedzi ale zachęca każdego do poszukiwania własnych odpowiedzi na ważne pytania”- mówią autorki

Wystawa podejmuje różne zagadnienia w sposób przyjazny dzieciom, zachęcający do aktywności i kreatywności. Centralnym punktem wystawy jest miejsce pełne poduch-przytulanek w kształcie Polski. Zwiedzający mogą też proponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju albo zastanawiać się nad tym, czym jest patriotyzm przy gigantycznej książce “Kto ty jesteś?” czy posłuchać jednego z polonezów Chopina. “Chcemy rozmawiać z dziećmi o Polsce bez zadęcia, za to z sympatią i poczuciem humoru” – deklarują Mamy Projekt i tworząc wystawę przymrużyły oko: deszcz pierogów w dziale “Kuchnia Polska”, możliwość przebrania się w okulary w kształcie buraczków w “Kąciku Kibica” czy gra w klasy z językowymi łamańcami wywołują uśmiech na twarzach dorosłych i maluchów. Rodziny mogą też odpocząć w leśnej strefie PrzytuLas. Piękne ilustracje Patriciji Bliuj-Stodulskiej oraz ciekawa aranżacja przestrzeni autorstwa studia projektowego Bro.Kat sprawiają, że goście czują się na wystawie miło i bezpiecznie.

Zapraszamy na wystawę Przytul Polskę po to, by wspólnie z dziećmi móc spojrzeć na Polskę na nowo, porozmawiać i zastanowić się, co w niej lubimy i co możemy zrobić, żeby wszystkim nam żyło się tu dobrze.

Prezentacje:

Łódź, Łódź Design Festival: 19-27.05.2018

Gdańsk, Hevelianum: 11.07-31.08.2019

Katowice, Młyńska 2: 5.09-6.10.2019

Warszawa, Centrum Praskie Koneser: 7.11-8.12.2019

Kuratorki: Mamy Projekt (Pola Amber, Joanna Studzińska, Małgosia Żmijska)
Koncepcja architektoniczna: Pracownia Tym_czasem i Pracownia bro.Kat
Produkcja: Agata Bisping
Ilustracje: Patricija Bliuj-Stodulska
Mecenas wystawy: PKN Orlen
Partnerzy: Lasy Państwowe, Hevelianum, JYSK, Miasto Katowice, Centrum Praskie Koneser

Więcej informacji na www.przytulpolske.pl oraz na fanpage’u projektu.

fot.: HaWa

 

.

 

 

NIEMAPA – seria ilustrowanych przewodników

NIEMAPA to seria ilustrowanych przewodników dla rodzin po polskich miastach. Ciekawe atrakcje, nieoczywiste zakamarki miasta opisane w postaci zadań i wyzwań przez Mamy Projekt i zilustrowane przez Studio Ładne Halo to obowiązkowa pozycja na spacer czy wycieczkę. Wszystkie NIEMAPY dostępne są na www.niemapa.pl.

GRA MAŁY PASAŻER

Zadanie brzmiało: „16-stronicowe wydawnictwo dla dzieci, format a 5, tematyka: transport miejski”. Wspólnie z grupą nauczycieli stworzyliśmy zestaw ilustrowanych kart do gry z zadaniami zróżnicowanymi dla grup wiekowych. Duży format i ciekawe zasady pozwalają wykorzystać grę zarówno do zabawy w klasie jak i w domu.

RZECZY

Nasze projekty wykorzystujemy tworząc ładne przedmioty dekoracyjne, jak plakaty czy grafiki, ale i użytkowe – wspólnie z Pan Tu Nie Stał stworzyliśmy kolekcję ubrań dla dzieci inspirowanych NIEMAPĄ Łódź oraz zestaw magnesów na lodówkę. Niedawno wydaliśmy też dwustronny Notes Bardzo Łódzki: z jednej strony na siajowe notatki a z drugiej na galante zapiski.

WYSTAWY NIEMAPA

Nasze wystawy to zaproszenie do zabawy, poznawania i testowania za pomocą zmysłów. Tworzymy interaktywne choć analogowe miejsca, które inspirują do kreatywnych działań. Wystawy oparte o NIEMAPĘ to Poznaj Poznań (2016, wspólnie z mode:lina Architekci) oraz NIEMAPA Gdynia (2017, wspólnie z biurem projektowym Gdyby).  W 2018 roku trzy przewodniki stały się wystawami – z biurem projektowym Gdyby powstały wystawy NIEMAPA Zabrze w Muzeum Górnictwa Węglowego i NIEMAPA Gdańsk w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a z pracownią Tym_czasem powstała „NIEMAPA Łódź. Na tropie sztuki” na zaproszenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Akademia Pana Technika


Akademia Pana Technika to w pełni doświadczalna wystawa i warsztaty dla rodzin. To spotkanie z techniką, w trakcie którego najmłodsi – i nie tylko – poznają podstawy programowania, elektroniki i konstruowania. Wystawa przenosi do interaktywnego mieszkania, gdzie w domowej atmosferze eksperymentując i bawiąc się, odkrywamy proste możliwości wykorzystywania technologii. W zbudowanych w Akademii instalacjach używamy łatwych w obsłudze zestawów technicznych aby zachęcić do działania i realizacji własnych pomysłów.